SANATLAR

 • ÇİNİ BİR KEŞİF SANATIDIR

  Çini bir keşif sanatıdır. Bakmasını bilen gözler, çini motiflerinin içerisinde saz yolunda hakikati, lâlede tevhidi, ay yıldızda hürriyeti, bahar dalında dinamizmi, çintemanide ise huzuru bulur.

  DEVAMI
 • ŞEHMUS OKUR: KÜNDEKÂRİ BİR AŞK MASALIDIR

  İslâm-Türk sanatlarında ahşap işlerindeki ustalık‚ ilk bakışta cami kapılarında‚ minberlerde‚ sütun başlıklarında‚ rahlelerde‚ Kur'an-ı Kerîm muhafazalarında kendini gösterir. 

  DEVAMI
 • PÛŞÎDE PROJESİ’YLE OSMANLI HANEDANINA VEFÂ GÖSTERİLDİ

  İstanbul’daki Osmanlı Hanedanı’na ait türbelerde zamanla eskiyen, işlevini göremez olan pûşîdeler hamiyetli eller tarafından yenilendi. Pûşîde Projesi’yle İstanbul’da metfun bulunan Osmanlı Hanedanı üyelerine vefâ gösterildi.

  DEVAMI
 • KLASİK EBRÛMUZ EMİN VE EHİL ELLERDE…

  Geleneksel ebrûculuğumuzun duayen ismi Tevfik Alparslan Babaoğlu, 8 Aralık Cuma günü Boğaziçi Yöneticiler Vakfı’nın Rumelihisarı’ndaki merkezinde “Ustalarla Söyleşiler” programında Boğaziçi Üniversitesi öğrenci ve mezunlarıyla bir araya geldi.

  DEVAMI
 • PROF. DR. FARUK TAŞKALE İLE TUĞRA TEZHİPLERİ ÜZERİNE

  Ülkemizin önde gelen sanatçılarından Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Geleneksel Türk Sanatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Faruk Taşkale ile tuğra tezhipleri üzerine hasbihal ettik.

  DEVAMI
 • EBRUNUN ZİKRİ YAHUT TÜRK EBRÛSU KİTABI

  “Türk Ebrûsu Nakş-ı ber âb”, ebru sanatı alanında şimdiye kadar yazılmış en önemli eser olma özeliğini haiz bir kitap.
   

  DEVAMI
 • AMİLA SMAJOVİĆ: KİLİM DEYİP GEÇMEYİN LÜTFEN

  Bosna Hersek’in önemli sanatkârlarından Amila Smajović ile Saraybosna’daki atölyesinde Boşnak kilimleri üzerine sohbet ettik.

  DEVAMI
 • ÖZ SANATLARIMIZDA İCAZET GELENEĞİ

  İcazet, klasik İslâm-Türk sanatlarında ustalığın, daha doğrusu maharetin kuşaktan kuşağa, nesilden nesle aktarılmasında önemli bir rolü bulunan kadim bir izin müessesesidir.

  DEVAMI
 • BASTONA SANATÇI ELİ DEĞDİ

  Tezhip, minyatür, seramik sanatçısı Meryem Uguz Kaplan bastonu sanat eserine dönüştürüyor.

  DEVAMI
 • KATI’ SANATKÂRI HANDAN ŞAHİN: ESTETİK SANATIN RUHUDUR

  Katı’ sanatkârı Handan Nisrin Şahin ile İstanbul'daki evinde içinden katı’, sanat ve estetik geçen bir sohbet gerçekleştirdik.
   

  DEVAMI
 • TAŞIN VE CAMIN SANATI: MOZAİK

  Ülkemizin vitray, cam işçiliği ve mozaik sanatlarında söyleyecek sözü ve üretecek projesi olan sanatçılarından Meyçem Ezengin ile öznesinde mozaik sanatı olan bir sohbet gerçekleştirdik.

  DEVAMI
 • AHLAT SERAMİKLERİ İLGİ BEKLİYOR

  Meryem Uguz Kaplan, Ahlat seramikleri üzerine yaptığı naif araştırmalarla geçmiş zamanın seramik ve çiniye yansıyan güzelliklerini günümüz imkanlarıyla harmanlıyor.

  DEVAMI
 • MAZİNİN NABZI MİNYATÜR SANATINDA ATIYOR

  Minyatür sanatçısı Gülçin Anmaç geleneksel sanatlarda kendi yolunu ve üslubunu oluşturmuş ustalardan biri.

  DEVAMI
 • TÜRKİYE EBRUYLA RENKLENİYOR

  Ebru sanatımız ustadan ustaya, tekneden tekneye, gönülden gönle yol bularak yolculuğunu sürdürüyor. Ustalarımız üniversitelerde, belediyelerin meslek edindirme kurslarında, STK’larda, pek çok atölyede ebru sanatına yeni isimler ve eserler kazandırıyor.

  DEVAMI
 • KUBBELERİN SANATI KALEMİŞİ

  Kalemişi en çok gördüğümüz; lakin ismini bilemediğimiz öz sanatlarımızdan biri. Kubbedeki naif sanattır kalemişi. Kalemişi nakkaşın fırçasının uçunda beliren nadide bir estetik duyuştur.

  DEVAMI
 • CAMİ YAZILARININ SERENCAMI

  Güneş, gökyüzünün tam ortasına ulaştığında camilerimizin rengârenk vitraylarla iki haftalık hilâl parlaklığıyla süslenen pencerelerinden tebessüm eden Kelime-i Tevhid'in Elif-Lâm'ları secde mahalline düşen gökkuşağı kadar saf, hakikatli bir ustanın kalbi kadar temiz, kelebek kanadı kadar naif nurani gölgelerle birlikte secde yerine iner.

  DEVAMI
{name}
{content}
+
-
{name}
{content}
+
-

İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

SİZİ ARAMAMIZI İSTER MİSİNİZ?

{name}
{content}
+
-
{name}
{content}
+
-

İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

SİZİ ARAMAMIZI İSTER MİSİNİZ?

İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

SİZİ DİNLİYORUZ

ÖZEL MÜŞTERİ HATTI 444 73 23

BİZ SİZİ ARAYALIM