USTALAR & SANATKARLAR

 • BÜNYAMİN KINACI: KALİGRAFİ ÇİZGİLERİN HAYAT YOLCULUĞUDUR

  Çini, minyatür ve hat sanatlarının yanında desinatörlük çalışmalarında da adından söz ettiren Bünyamin Kınacı kaligrafide yoğunlaşarak ülkemizin bu alandaki önemli temsilcilerinden biri haline gelmiştir. İSMEK Bağlarbaşı İslam-Türk Sanatları İhtisas Merkezi’nde kaligrafi hocası olan sanatkârımızla, estetik, sanat ve kaligrafi çalışmaları üzerine hasbihal ettik.
   

  DEVAMI
 • SERAP TEPEDELEN: HAT SANATI RUH GEOMETRİSİDİR

  Eskişehir’de hat sanatına yeni eserler ve isimler kazandırmakla meşgul olan, Vel-Kalem Geleneksel Sanatlar ve Kültür Derneği üyelerinden Hattat Serap Tepedelen ile sanat çalışmaları üzerine sohbet ettik.

  DEVAMI
 • BEKİR SIDDIK SOYSAL İLE SANAT VE ESTETİKTEN AÇILMIŞ BİR SOHBET

  Günümüzün usta sanatkârlarından, ilim, fikir, sanat ve dava adamı Bekir Sıddık Soysal ile sanat ve estetik güzellikler ve eserleri üzerine sohbet ettik.
   

  DEVAMI
 • BİR ESER, BİR ÜSTAD

  Ümmet-i Muhammed’in gönlüne işlemiş Peygamber (sav) sevgisi vardır. Müslümanlar, Allah’ı ve Resulünü cânından, cânânından daha çok sever ve Ahzab Suresi’nin 71’inci âyet-i celilesinde ifadesini bulduğu üzere itaat eder. “Ve men yutıillâhe ve resûlehu fe kad fâze fevzen azima / Ve kim Allah’a ve Resûlüne itâat ederse, o takdirde gerçekten büyük bir kurtuluşa ermiş olur.”
   

  DEVAMI
 • SAZIN BAM TELİNİ DOKUYAN BİR USTA: ERDAL YAPICI

  Erdal Yapıcı nevi şahsına münhasır kabiliyetleri olan bir usta; sıra dışı bir öğretmen. Hoca ile müzik yolculuğu üzerine sohbet ettik.
   

  DEVAMI
 • BAŞÇARŞI’DA KAMIŞ KALEMDEN ZİKİR SESLERİ DUYULUYOR

  Izudin Duraković, Bosnalı mahir bir hat sanatkârı. Saraybosna’da Osmanlı Cihan Devleti yadigârı Başçarşı’da; Kurşunlu Medresesi’nin hemen yanı başındaki atölyesinde hat sanatına yeni eserler ve isimler kazandırmanın gayreti içerisinde bulunuyor.

  DEVAMI
 • EBRUNUN DERVİŞİ TİMUÇİN HOCA’YA VEFÂ

  Harran Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ömer Sabuncu ile ebruculuk, 2015 yılında vefat eden üstadı Timuçin Tanarslan ve Şanlıurfa Sanat Sokağı üzerine hasbihal ettik.

  DEVAMI
 • ALPARSLAN BABAOĞLU: USTASIZ EBRÛCU OLUNMAZ

  Alparslan Babaoğlu, ebrû talebeliğine kabul normları olan bir üstad. Hocası Mustafa Düzgünman’ın, onun hocası Necmeddin Efendi’nin, onun da hocası Edhem Efendi’nin açtığı ebrû yolunda ebrû yapıp talebe yetiştiriyor.
   

  DEVAMI
 • SELMA BAŞÇI ANKARA’DA İNCE BİR SANAT ZEVKİNİ ÖZENLE İŞLİYOR

  Tezhip ince bir sanat zevkinin özenle işlenmesi; insan ruhunun derinliklerinde bir arada bulunan güzellik, estetik duyuş ve kabiliyetin, göz nuruyla harmanlanan altın ve fırçayla; çoğu zaman da hatla birlikte levhaların aydınlık suretinde buluşmasıdır.

  DEVAMI
 • AYŞE ÖZKAN ANKARA’YI ÇİNİ RENGİNE BOYUYOR

  Ankara’da Hacı Bayram Veli Camii vardır. Anadolu bozkırının orta yerinde Hemedanlı Mehmed Usta’nın kesme taş, mermer ve ahşabı işleyerek ihlâsla inşa ettiği kadim camii… Bir de Çini Ustası Ayşe Özkan vardır Ankara’da.

  DEVAMI
 • HATTAT MEHDİ KURBANİ İLE YÜZÜK TAŞINDAN AÇILMIŞ BİR SOHBET

  Mehdi Kurbani İranlı bir hattat. Bir yandan hat sanatıyla meşgul oluyor, diğer yandan yüzük taşlarının üzerine oyma ve kakma teknikleriyle işlemeler yapıyor, diğer bir yandan da Tahran’daki Muhammed (sav) sanat galerisinde yöneticilik yapıyor.

  DEVAMI
 • HASAN HÜSEYİN KARABAĞ: KARAGÖZ BENİ SEÇTİ!

  Gölge oyunu günümüzün unutulmakta olan sanat, zanaat ve mesleklerinden biri. Ana karakterleri Karagöz ve Hacivat olan gölge oyunu, medeniyetin kadife görünüşlü demir süngerlerinden en fazla nasibini alan medeniyet unsurlarımızdan; seyirlik sanatlarımızdan biridir.

  DEVAMI
 • SÜHEYL ÜNVER EŞİNE NADİR RASTLANAN MÜMTAZ BİR ŞAHSİYETTİ

  Son devrin meşhur entelektüellerinden hekim ve sanat adamı, Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver vefatının 31’inci yılında hayır ve rahmetle yâd ediliyor.

  DEVAMI
 • ALİ ALPARSLAN HOCA MEŞREBİ BÎ MİSL-Ü BÎ BEDEL İDİ

  11’inci vefat yıl dönümünde Prof. Dr. Ali Alparslan’ı hayır ve rahmetle anıyoruz. Yakın dönem hat sanatının en önemli âlimlerinden biri olan Ali Alparslan’ın hatırasını icazetli talebelerinden Hattat Ahmet Sabri Mandıracı ile birlikte yâd ettik.
   
   

  DEVAMI
 • SÜHEYL ÜNVER HOCA’YA VEFÂ

  Son devrin önemli münevverlerinden kültür adamı Süheyl Ünver’e vefatından 30 yıl sonra önemli bir ödül veriliyor.

  DEVAMI
 • HAT SANATINDA YENİ UFUKLAR

  Hattat Levent Karaduman ‘cismani aletlerle icra edilen ruhani mühendislik’ şeklinde tarif edilen hat sanatımızla 20 yıldır hemhâl olan bir sanatkar.

  DEVAMI
{name}
{content}
+
-
{name}
{content}
+
-

İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

SİZİ ARAMAMIZI İSTER MİSİNİZ?

{name}
{content}
+
-
{name}
{content}
+
-

İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

SİZİ ARAMAMIZI İSTER MİSİNİZ?

İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

SİZİ DİNLİYORUZ

ÖZEL MÜŞTERİ HATTI 444 73 23

BİZ SİZİ ARAYALIM