USTALAR & SANATKARLAR

 • GELENEKSEL SANATIMIZIN YÜZAKI KALEMİŞİ

  Ülkemizin önde gelen sanatkârlarından, hocaların hocası Yüksek Mimar, Nakkaş Semih İrteş ile kalemişi sanatı üzerine sohbet ettik.

  DEVAMI
 • HATTAT HÜSEYİN GÜNDÜZ İLE DÜNDEN BUGÜNE HAT SANATI ÜZERİNE…

  Dr. Hüseyin Gündüz 44 yıldır hurufatın içerisinde olan mâhir bir sanatkâr. Osmanlı ile Cumhuriyet arasında köprü vazifesi gören son devrin en mühim sanat sîmalarına yetişerek kendilerinden ders, ilham ve feyz alan Hüseyin Gündüz yarım asra yaklaşan sanat yolculuğunda bir yandan yüzlerce levhaya ketebe koyarken diğer yandan bir o kadar yazıyı, kitabı ve levhayı da restore ederek sanat camiamıza kazandırmış.

  DEVAMI
 • USTASININ DİLİNDEN KEÇE SANATI

  Keçe sanatı uzmanı, Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü keçe sanatı usta öğreticisi Emel Oğuz ile keçe sanatı üzerine konuştuk.

  DEVAMI
 • DR. HATİCE AKSU İLE TEZHİP, ÇİNİ VE KALEMİŞİNDEN AÇILMIŞ BİR SOHBET…

  Dr. Hatice Aksu geleneksel sanatlarımız alanında söyleyecek sözü olan münevver bir sanatkâr. 35 yıldır öz sanatlarımıza yeni eserler ve isimler kazandırmakta olan sanatçı tezhip, minyatür, çini ve kalemişi alanlarında birbirinden değerli çalışmalara râm oluyor.

  DEVAMI
 • AHMET ÇOKTAN İLE BİR SANAT VE ESTETİK SOHBETİ…

  Ahmet Çoktan otuz yıldır öz sanatlarımızla meşgul olan naif bir sanatkâr. Öz sanatlarımızda ebru ile başladığı yolculuğunu tezhip ve katı’ ile güçlendiren Ahmet Çoktan özellikle yurtdışında açtığı sergiler ve verdiği uzun süreli sanat eğitimleriyle irfanımızın, kültürümüzün, sanatlarımızın dört bir kıtada temâşâ edilmesine önemli katkılar sundu.
  Ebrunun, tezhibin ve katı sanatının iç dinamiklerine nüfuz ederek kadim sanatlarımızın şifreleriyle ünsiyet kuran sanatkâr  Ahmet Çoktan ile sanat ve estetik yolculuğu üzerine hasbihal ettik.
   

  DEVAMI
 • GÜRCAN MAVİLİ İLE CİLT SANATINDAN AÇILMIŞ BİR SOHBET

  Gürcan Mavili ülkemizin cilt sanatında yetiştirdiği önemli akademisyenlerden; ustalardan biri. Cilt sanatının inceliklerini hocaların hocası CB Kültür Sanat Büyük Ödülünü haiz İslam Seçen’den öğrenen Mavili, kadim cilt sanatına dair tüm bildiklerini yirmi yıldır hüvesi hüvesine lisans ve yüksek lisans öğrencilerine aktarıyor.  Saadet Gazi’den yazma eser patolojisi, yazılı belgeleri koruma ve onarma dersleri alan sanatkâr bu alanda ülkemizin en yetkin simaları arasında yer alıyor.
  MSGSÜ GSF Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü Klasik Cilt Ana Sanat Dalı’nda öğretim görevlisi olarak hizmet etmekte olan sanatçı ile cilt sanatı yolculuğu, klasik cilt ve yazma eser restorasyonu üzerine sohbet ettik.
   

  DEVAMI
 • KUSON WUNVAVONG İLE İÇİNDEN AHŞAP GEÇEN BİR SOHBET

  Kuson Wunvavong Taylandlı emekli okul müdürü bir sanatkâr. Uzun yıllar Taylandlılara eğitim sektöründe hizmet vermiş bulunan Kuson Usta için on parmağında on marifet var dersek sezadır.
  Hayatı boyunca ahşap işleriyle hemhâl olan muhatabımız klasik yöntemlerle tabii malzemelerden masa, sandalye, koltuk, ahşap saksılar, su olukları yapıyor, çömlekçilikte birbirinden güzel ürünler ortaya koyuyor. Eğitim sektöründe çalıştığı yıllarda pek çok sosyal sorumluluk projesine imza atan Kuson Usta kendi elleriyle ahşap malzemeden inşa ettiği evinde sanat ve zanaat çalışmalarını sürdürüyor. Yöneticisi olduğu okulun bahçesinde bulduğu kil yatağındaki hamurlar ile çocuklara fincan, tabak gibi küçük eşyalar yapmayı öğretiyor.
  Geçtiğimiz aylarda Türkiye’yi ziyaret eden Kuson Wunvavong ile Boğaziçi Üniversitesi mezunu damadı Hayrettin Çağlar’ın tercümanlığında zanaatı ve çalışmaları üzerine hasbihal ettik.
   

  DEVAMI
 • DR. ÖĞR. ÜYESİ NAİME DİDEM ÖZ İLE YAZMACILIK SANATI ÜZERİNE

  Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Naime Didem Öz ile yazmacılık sanatı üzerine sohbet ettik.
   

  DEVAMI
 • ERCAN ÖZEK USTA İLE OSMANLI YAYLARI ÜZERİNE


  "Çalışmak zaten ibadettir. Ama, okçuluğun Hz. Peygamber (sav) sünneti üzere ifa edildiği de bir gerçektir. İslâmiyet ile şereflenen bizler, Peygamber Efendimizin (sav) okçuluğu övmeleri ve teşvikleri ile Okçuluğumuzu daha da ileri taşımamız, kısmetimiz olmuştur. Böylelikle atalarımız okçuluk konusunda milletimizi bir adım daha ileri taşımıştır."
   

  DEVAMI
 • DR. EBUBEKİR İNAN İLE BAKIR KAKMA SANATI ÜZERİNE

  Dr. Ebubekir İnan, Adıyaman’da öz sanatlarımıza gönül veren bir akademisyen. Dr. İnan, bir yandan Adıyaman Üniversitesi’nde öğrencilere matematik dersleri verirken diğer yandan bakır kakma sanatına kendi geliştirdiği teknikler ile yeni eserler kazandırmaya gayret ediyor. Sanatkâr ile bakır kakma sanatı ve zanaatı üzerine hasbıhal ettik.

  DEVAMI
 • “USTA”SIYLA NAHT SANATI ÜZERİNE…

  Naht sanatının incelikleri üzerine konuştuğumuz Mesut Dikel 30 yıldır öz sanatlarımıza yeni eserler ve isimler kazandırmakta olan hezarfen bir şahsiyet. Sanat çalışmalarını Adana’da sürdüren Mesut Dikel, Milli Eğitim Bakanlığı’nda görsel sanatlar öğretmenliği vazifesiyle öz sanatlarımızı geleceğimizin teminatı gençlere sevdiriyor.  Mesut Dikel’in elinden mütemadiyen birbirinden güzel evsafı haiz hat, tezhip, ebru, minyatür, kalemişi, naht, sedef kakma, altın- gümüş kesme ve ahşap oyma eserleri çıkıyor.
   
  Son yıllarda ağırlıklı olarak hat ve naht sanatlarında yoğunlaşan Mesut Dikel ile naht sanatı üzerine söyleştik…

  DEVAMI
 • HATTAT MAHMUT ŞAHİN İLE HAT SANATI ÜZERİNE…

  Sanatkâr ecdadımızın “Cismâni aletlerle icra edilen ruhâni mühendislik” şeklinde tabir ettikleri hat sanatı günümüzde usta hattatların eliyle güçlü bir şekilde icra ediliyor. Dünden bugüne ve bugünden yarına hat sanatını Mahmut Şahin Hoca ile müzakere ettik.

   

  DEVAMI
 • REFA GÖKBULAK İLE İÇİNDEN USTA İŞİBASTONLAR GEÇEN BİR SOHBET

  Yurt içinde birçok fuar, festival ve sergiye katılan Refa Usta dünyanın pek çok lideri ve devlet adamı için özel bastonlar imal etmiş. Halihazırda Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Doğu Anadolu Kalkınma Birimi kapsamında “Selçuklu Baston Modernizasyon Projesi”ni hayata geçiren Refa Gökbulak ile sanatı ve Ahlat bastonculuğu üzerine sohbet ettik.
   

  DEVAMI
 • MUZAFFER PİRHASANOĞLU İLE AHŞAP OYMACILIK ÜZERİNE…

  Ahlat’ta bir yandan yeni ahşap oyma eserlerle meşgul olan sanatkâr, diğer yandan da talep edenlere ahşap oyma sanatının inceliklerini öğretiyor. Muzaffer Usta ile ahşap oyma sanatı üzerine hasbihâl ettik.
   

  DEVAMI
 • MERAL DÖNGEL İLE TEL KIRMA SANAT VE ZANAATI ÜZERİNE…

  Meral Döngel ülkemizin önde gelen tel kırma sanatı ustalarından biri. Sanat hüviyetini ilk defa Bartın yöresinde yapılan çalışmalarla kazanmış olması hasebiyle "Bartın işi" olarak da bilinen tel kırma sanatıyla "bir zamanlar" diye bahsedilen dönemlerde çarşaflar, yatak örtüleri, bohçalar, yastık kılıfları, kırlentler ve muhtelif örtüler süslenmiş. Güzide zanaatımız günümüzde elbiselerden, yemek ve yatak odası takımlarına kadar pek çok alanda sanatseverlere merhaba diyor.
  İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü'nde tel kırma sanatına yeni eserler ve isimler kazandırmakta olan Meral Döngel ile tel kırma sanatını konuştuk.
   

  DEVAMI
 • ETEM USTA İLE ”SICAK CAM SANATI”NDAN AÇILMIŞ BİR SOHBET

  Etem Geyik sıcak cam sanatının ülkemizdeki önemli icracılarından biri. Sıcak cam sanatının inceliklerini babasından öğrenen Etem Usta, 30 yıldır içinden cam ve estetik geçen güzelliklere râm oluyor; camdan boncuklar, atlar, biblolar ve muhtelif hediyelik eşyalar üretiyor.
   
  Mesleğini usta çırak yöntemiyle ağabeylerinden öğrenen sanatkâr, bu alandaki tecrübesini İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi’ndeki kurslara katılan öğrencilere aktarıyor. Etem Usta ile sıcak cam sanatı üzerine sohbet ettik.
   

  DEVAMI
 • TARİH, KÜLTÜR VE ESTETİĞİN NİŞÂNESİ: DİVAL İŞİ

  Dival işi yahut Maraş işi sanatı tarihteki ihtişamlı günlerine dönme yolunda emin ve ehil ellerde önemli mesafeler alıyor. Dival işi sanatı üzerine Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü Müdür Yardımcısı İlkay Belibağlı ile hasbıhal ettik. Mülakata yaptıkları değerli katkılar için çini ustası Ayşe Özkan’a, Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Yusuf Gürlek’e ve gazeteci Hüseyin Belibağlı’na teşekkür ediyorum.

  Dival işi sanatı üzerine Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü Müdür Yardımcısı İlkay Belibağlı ile görüştük.

  DEVAMI
 • UĞUR KARATAŞ İLE MÜCEVHER TEZYİNATI ÜZERİNE…

  Uğur Karataş, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Geleneksel Türk Sanatları bölümü mezunu bir sanatkâr. Hattın yanında tezhip sanatında da önemli eser ve projelere imza atan Uğur Karataş ülkemizin önde gelen mücevher tezyinat ustalarından biri. Sanatçı ile mücevher tezyinatı üzerine sohbet ettik.
   

  DEVAMI
 • RENGİN ALKIN İLE CAM SÜSLEME SANATI ÜZERİNE BİR SOHBET…

  Ülkemizin önde gelen cam süsleme sanatçılarından Rengin Alkın ile sanatı ve çalışmaları üzerine sohbet ettik.
  Rengin Alkın ülkemizin önde gelen cam süsleme sanatı ustalarından biri. Aslen makine mühendisi olan Rengin Hanım, 2005 yılında sanat ve estetik güzellikler adına kalıcı çalışmalar yapma isteği ile Avrupa Birliği Projeleri tarafından finanse edilen bir kursa katılarak tezyinat-cam süsleme sanatına adım atmış.
  Bu sürecin başlangıcında camın ışıltılı dünyasında uygulanan Türk-İslâm motiflerine hayran kalınarak başlayan öğrenme isteği giderek bir meslek haline dönüşmüş. Kursun tamamlanmasından sonra atölyesinde çalışmalarına devam eden sanatçı, cam süsleme sanatına mühendislik formasyonunu da ekleyip sanat ve zanaatının teknik  detaylarını daha da geliştirmek amacıyla çeşitli atölyelerde ve kurslarda çalışmalara koyulmuş. Sanatkâr Alkın 2009 yılında İstanbul Pendik’te açtığı kişisel atölyesinde cam süsleme sanatına yeni eserler kazandırmaya başlayan sanatçı 2014 yılından itibaren yeni atölyesinde eğitim ve sanat faaliyetlerini sürdürüyor.
   

  DEVAMI
 • NUR DİKİLİTAŞ İLE SİM SIRMA SANATI ÜZERİNE…

  Nur Dikilitaş, sim sırma, namı diğer dival işi/Maraş işi adı verilen güzide sanatımızı günümüzde icra eden önemli ustalardan biri. Çalışmalarını Konya’da sürdürmekte olan Nur Dikilitaş ile sim sırma sanatı ve eserleri üzerine hasbihal ettik.
   

  DEVAMI
 • HATTAT RECEP MİNGA İLE KUFİ MAKİLİ YAZILAR ÜZERİNE…

  Recep Minga ile hat sanatı serencamı, Kufi Makıli yazıları ve Yeditepe Bienali üzerine hasbihal ettik.
   

  DEVAMI
 • EMRE AKPOLAT İLE AHŞAP, METAL TASARIMLAR VE HAYALLERİ ÜZERİNE…

  Emre Akpolat ile çalışmaları, hayalleri, yeni tasarımları ve Yeditepe Bienali’nde görücüye çıkan Ketebe sergisindeki çalışmaları üzerine hasbihal ettik.
   

  DEVAMI
 • KALİGRAFİ SANATINA ADANAN BİR ÖMÜR: ETEM ÇALIŞKAN

  Etem Çalışkan günümüzün duayen sanatkârlarından biri... Hocaların hocası… İlminin zekâtını hüvesi hüvesine veren hakikatli bir usta ile kaligrafi sanatına adanan bir ömrü konuştuk.

   

  DEVAMI
 • GELENEKSEL SANATIN TÜM RENKLERİ MİMSANAT AKADEMİSİ'NDE...

  Sanatçı, sanat aydınları yetiştirmek, Türk sanatlarının yayılmasını sağlamak, sanatçılarımızın eserleri ve performanslarıyla sanatseverlere ulaşmayı amaç edinen Mimsanat Akademisi kurucusu, Y. Mimar Fatma Kesgün ile hizmetlerini konuştuk.

  DEVAMI
 • ÇENGELKÖY’DE SANATA AÇILAN KAPI: İSTİVA

  İstiva, günümüzün önde gelen hat sanatkârlarından Levent Karaduman öncülüğünde kurulmuş bir sanat atölyesi.
  Hattat Levent Karaduman ile İstiva Sanat’ın çalışmaları üzerine konuştuk.
   

  DEVAMI
 • KÜTAHYA “KAPI”SIYLA DA GÖZ KAMAŞTIRIYOR

  Kadim şehre giriş yapanları asırların çini sanatı birikimine şahitlik eden çiniler; Kütahya çinileri karşılayacak bundan böyle. Kapıdan öte manaları zarif bünyesinde barındıran, birbirinden âlâ eserin hikâyesini ülkemizin önde gelen çini sanatkârı Mehmet Gürsoy ile konuştuk.
   

  DEVAMI
 • BÜŞRA SAYİ İLE EBRUDAN AÇILMIŞ BİR SOHBET

  Günümüz ebru sanatının duayenlerinden Alparslan Babaoğlu Üstadın talebesi Büşra Sayi ile ebru sanatı üzerine hasbihal ettik.

  DEVAMI
 • GUBARİ HAT USTASI ÖMER FARUK TEKİN İLE SANATI ÜZERİNE…

  Ülkemizin önde gelen gubari hat sanatı ustalarından Ömer Faruk Tekin ile sanatı ve çalışmaları üzerine sohbet ettik.
   

  DEVAMI
 • YAPRAĞI SANATA DÖNÜŞTÜREN USTA: İSMAİL ERDEM

  İsmail Erdem ülkemizin; bir adım öte dünyanın önde gelen yaprak oygu ustalarından biri. Ağaç yaprakları üzerine göz nuru dökerek birbirinden güzel sanat eserleri ortaya çıkaran İsmail Erdem Usta ile içinden yapraklar ve yaprak oygular geçen bir söyleşi yaptık. İlgiyle okuyacağınızı ümit ediyoruz.
   

  DEVAMI
 • BURSA’YA ÖZEL BİR SANAT ESERİ: DEVASA HİLYE-İ ŞERİF

  Bursa Bab-ı Nun Geleneksel Sanatlar ve Kültür Derneği Başkanı Hattat Mahmut Şahin ile İstanbul Küçükköy’ deki evinde, geçtiğimiz aylarda yazmaya muvaffak kılındığı Hilye-i Şerif üzerine konuştuk.

  DEVAMI
 • SULTANAHMET’TE EBRU ‘NEŞVE’Sİ

  Uğur Taşatan ile, Sultanahmet Endüstri Meslek Lisesi bahçesindeki Kılıçhane Binası’nda izleyicilerle buluşan Neşve Çiçekli Ebrular Sergisi üzerine hasbihal ettik.   

  DEVAMI
 • ANKARA’YI GELENEKSEL SANATLARLA YOĞURAN USTA: MEMNUNE BİRKAN

  Yeditepe İstanbul Bienali etkinliklerinde Süleymaniye Salis Medresesi’nde görüştüğümüz Sn. Birkan ile sanat yaşamı, Ankara’da geleneksel sanatların gelişim serüveni ve Bienal üzerine hasbihal ettik.
   

  DEVAMI
 • YEDİTEPE BİENALİ’Nİ AYDINLATAN RUH VE MANA İKLİMİ: YALNIZ DEĞİLSİNİZ

  Faruk Hoca’yla Yeditepe Bienali kapsamında Süleymaniye Salis Medresesi’nde düzenlenmekte olan “Yalnız Değilsin” sergisindeki tasarım ve eserleri özelinde hasbihal ettik.
   

  DEVAMI
 • KUVEYTLİ HATTAT AYMAN HASSAN İLE HARFLER ÜZERİNE BİR SOHBET

  Kuveyt’in önde gelen hat sanatçılarından Ayman Hassan ile sanatı, sanat anlayışı ve ülkesinde icra edilmekte olan hat sanatı faaliyetleri üzerine sohbet ettik.
   

  DEVAMI
 • İZNİK ÇİNİCİLİĞİNİ YAŞAYAN VE YAŞATAN HAKİKATLİ BİR USTA: İBRAHİM ÇELİK

  Geleneksel İznik çinisini yaşayan ve yaşatan İbrahim Çelik Usta ile sanatı, eserleri ve kadim İznik çini sanatı üzerine İznik’teki atölyesinde hasbihal ettik.

  DEVAMI
 • MEYÇEM EZENGİN’DEN MOZAİK SANATINA ESTETİK BİR DOKUNUŞ…

  Mozaik sanatçısı Meyçem Ezengin eserleriyle; bir adım öte hüneriyle sanatseverlere sanatın en içten diliyle "merhaba" diyor: Merhaba!
   

  DEVAMI
 • GÜLFER AKGÖNÜL İLE ÇİNİ SANATINDAN AÇILMIŞ BİR SOHBET

  Çini sanatçısı Gülfer Akgönül ile çini sanatı, Selçuklu seramikleri, İznik çinileri ve hayalleri üzerine konuştuk.
   

  DEVAMI
 • BÜNYAMİN KINACI: KALİGRAFİ ÇİZGİLERİN HAYAT YOLCULUĞUDUR

  Çini, minyatür ve hat sanatlarının yanında desinatörlük çalışmalarında da adından söz ettiren Bünyamin Kınacı kaligrafide yoğunlaşarak ülkemizin bu alandaki önemli temsilcilerinden biri haline gelmiştir. İSMEK Bağlarbaşı İslam-Türk Sanatları İhtisas Merkezi’nde kaligrafi hocası olan sanatkârımızla, estetik, sanat ve kaligrafi çalışmaları üzerine hasbihal ettik.
   

  DEVAMI
 • SERAP TEPEDELEN: HAT SANATI RUH GEOMETRİSİDİR

  Eskişehir’de hat sanatına yeni eserler ve isimler kazandırmakla meşgul olan, Vel-Kalem Geleneksel Sanatlar ve Kültür Derneği üyelerinden Hattat Serap Tepedelen ile sanat çalışmaları üzerine sohbet ettik.

  DEVAMI
 • BEKİR SIDDIK SOYSAL İLE SANAT VE ESTETİKTEN AÇILMIŞ BİR SOHBET

  Günümüzün usta sanatkârlarından, ilim, fikir, sanat ve dava adamı Bekir Sıddık Soysal ile sanat ve estetik güzellikler ve eserleri üzerine sohbet ettik.
   

  DEVAMI
 • BİR ESER, BİR ÜSTAD

  Ümmet-i Muhammed’in gönlüne işlemiş Peygamber (sav) sevgisi vardır. Müslümanlar, Allah’ı ve Resulünü cânından, cânânından daha çok sever ve Ahzab Suresi’nin 71’inci âyet-i celilesinde ifadesini bulduğu üzere itaat eder. “Ve men yutıillâhe ve resûlehu fe kad fâze fevzen azima / Ve kim Allah’a ve Resûlüne itâat ederse, o takdirde gerçekten büyük bir kurtuluşa ermiş olur.”
   

  DEVAMI
 • SAZIN BAM TELİNİ DOKUYAN BİR USTA: ERDAL YAPICI

  Erdal Yapıcı nevi şahsına münhasır kabiliyetleri olan bir usta; sıra dışı bir öğretmen. Hoca ile müzik yolculuğu üzerine sohbet ettik.
   

  DEVAMI
 • BAŞÇARŞI’DA KAMIŞ KALEMDEN ZİKİR SESLERİ DUYULUYOR

  Izudin Duraković, Bosnalı mahir bir hat sanatkârı. Saraybosna’da Osmanlı Cihan Devleti yadigârı Başçarşı’da; Kurşunlu Medresesi’nin hemen yanı başındaki atölyesinde hat sanatına yeni eserler ve isimler kazandırmanın gayreti içerisinde bulunuyor.

  DEVAMI
 • EBRUNUN DERVİŞİ TİMUÇİN HOCA’YA VEFÂ

  Harran Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ömer Sabuncu ile ebruculuk, 2015 yılında vefat eden üstadı Timuçin Tanarslan ve Şanlıurfa Sanat Sokağı üzerine hasbihal ettik.

  DEVAMI
 • ALPARSLAN BABAOĞLU: USTASIZ EBRÛCU OLUNMAZ

  Alparslan Babaoğlu, ebrû talebeliğine kabul normları olan bir üstad. Hocası Mustafa Düzgünman’ın, onun hocası Necmeddin Efendi’nin, onun da hocası Edhem Efendi’nin açtığı ebrû yolunda ebrû yapıp talebe yetiştiriyor.
   

  DEVAMI
 • SELMA BAŞÇI ANKARA’DA İNCE BİR SANAT ZEVKİNİ ÖZENLE İŞLİYOR

  Tezhip ince bir sanat zevkinin özenle işlenmesi; insan ruhunun derinliklerinde bir arada bulunan güzellik, estetik duyuş ve kabiliyetin, göz nuruyla harmanlanan altın ve fırçayla; çoğu zaman da hatla birlikte levhaların aydınlık suretinde buluşmasıdır.

  DEVAMI
 • AYŞE ÖZKAN ANKARA’YI ÇİNİ RENGİNE BOYUYOR

  Ankara’da Hacı Bayram Veli Camii vardır. Anadolu bozkırının orta yerinde Hemedanlı Mehmed Usta’nın kesme taş, mermer ve ahşabı işleyerek ihlâsla inşa ettiği kadim camii… Bir de Çini Ustası Ayşe Özkan vardır Ankara’da.

  DEVAMI
 • HATTAT MEHDİ KURBANİ İLE YÜZÜK TAŞINDAN AÇILMIŞ BİR SOHBET

  Mehdi Kurbani İranlı bir hattat. Bir yandan hat sanatıyla meşgul oluyor, diğer yandan yüzük taşlarının üzerine oyma ve kakma teknikleriyle işlemeler yapıyor, diğer bir yandan da Tahran’daki Muhammed (sav) sanat galerisinde yöneticilik yapıyor.

  DEVAMI
 • HASAN HÜSEYİN KARABAĞ: KARAGÖZ BENİ SEÇTİ!

  Gölge oyunu günümüzün unutulmakta olan sanat, zanaat ve mesleklerinden biri. Ana karakterleri Karagöz ve Hacivat olan gölge oyunu, medeniyetin kadife görünüşlü demir süngerlerinden en fazla nasibini alan medeniyet unsurlarımızdan; seyirlik sanatlarımızdan biridir.

  DEVAMI
 • SÜHEYL ÜNVER EŞİNE NADİR RASTLANAN MÜMTAZ BİR ŞAHSİYETTİ

  Son devrin meşhur entelektüellerinden hekim ve sanat adamı, Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver vefatının 31’inci yılında hayır ve rahmetle yâd ediliyor.

  DEVAMI
 • ALİ ALPARSLAN HOCA MEŞREBİ BÎ MİSL-Ü BÎ BEDEL İDİ

  11’inci vefat yıl dönümünde Prof. Dr. Ali Alparslan’ı hayır ve rahmetle anıyoruz. Yakın dönem hat sanatının en önemli âlimlerinden biri olan Ali Alparslan’ın hatırasını icazetli talebelerinden Hattat Ahmet Sabri Mandıracı ile birlikte yâd ettik.
   
   

  DEVAMI
 • SÜHEYL ÜNVER HOCA’YA VEFÂ

  Son devrin önemli münevverlerinden kültür adamı Süheyl Ünver’e vefatından 30 yıl sonra önemli bir ödül veriliyor.

  DEVAMI
 • HAT SANATINDA YENİ UFUKLAR

  Hattat Levent Karaduman ‘cismani aletlerle icra edilen ruhani mühendislik’ şeklinde tarif edilen hat sanatımızla 20 yıldır hemhâl olan bir sanatkar.

  DEVAMI
{name}
{content}
+
-
{name}
{content}
+
-

İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

SİZİ ARAMAMIZI İSTER MİSİNİZ?

 • ADINIZ
 • SOYADINIZ
 • TELEFON NUMARANIZ
 • E-POSTA ADRESİNİZ
 • AÇIKLAMA
 • Kişisel Verilerle İlgili Aydınlatma Metni ’ni okudum, başvuru kapsamında kişisel verilerimin işlenmesine onayım vardır.
{name}
{content}
+
-
{name}
{content}
+
-

İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

SİZİ ARAMAMIZI İSTER MİSİNİZ?

 • ADINIZ
 • SOYADINIZ
 • TELEFON NUMARANIZ
 • E-POSTA ADRESİNİZ
 • AÇIKLAMA
 • Kişisel Verilerle İlgili Aydınlatma Metni ’ni okudum, başvuru kapsamında kişisel verilerimin işlenmesine onayım vardır.

İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

BİZ SİZİ ARAYALIM

 • ADINIZ
 • SOYADINIZ
 • TELEFON NUMARANIZ
 • E-POSTA ADRESİNİZ
 • AÇIKLAMA
 • Kişisel Verilerle İlgili Aydınlatma Metni ’ni okudum, başvuru kapsamında kişisel verilerimin işlenmesine onayım vardır.