MEDENİYETİMİZİN KALEM GÜZELLERİ'NE MÜŞFİK BİR NAZAR!

Medeniyetimizin Kalem Güzelleri Sergisi Ramazan-ı Şerif ayının başında 11 Mart 2024 tarihinde Yıldız Holding’in Çamlıca yerleşkesinde kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Hattat-müellif Mahmud Bedreddin Yazır’ın, Diyanet İşleri Bakanlığı’nın Medeniyet Âleminde Yazı ve İslâm Medeniyeti’nde Kalem Güzeli serlevhalı eserinden ilhamla hazırlanan sergide mezkûr kitabı şenlendiren elli altı hüsn-i hat levhası ve üç yazılı ebru ile birlikte hüsn-i hat ve tezhip sanatında kullanılan malzemeler sanatseverlerin irfanına arz ediliyor.

Yıldız Holding’in geleneksel Ramazan etkinlikleri kapsamında düzenlediği sanat etkinliği haddizatında bir kitap sergisi… Sergi, Türk hat sanatının en mühim kaynak eserlerinden Medeniyet Âleminde Yazı ve İslâm Medeniyetinde Kalem Güzeli isimli çalışmadan ilhamla hazırlandı.

Sergide Hattat-müellif Mahmud Bedreddin Yazır’ın hayatının semeresi mahiyetindeki Medeniyet Âleminde Yazı ve İslâm Medeniyetinde Kalem Güzeli serlevhalı muhalled eserinin Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından sanatseverlerle buluşturulan 3’üncü baskısında yer alan eserlerin orijinalleri yer alıyor.

HASAN ÜSKÜDÂRÎ’DEN HAMİT AYTAÇ’A…

Medeniyetimizin şeref levhalarına kalem güzelleri armağan eden yazı sanatında son dört asrın en mühim kalem ustalarının göz nurları Çamlıca’da ağırlanırken bu cümlenin içerisine Hasan Üsküdârî, Derviş Ali, Seyyid Mehmet Efendi, Mustafa Râkım Efendi, Mehmet Tâhir Efendi, Yesârizâde Mustafa İzzet Efendi, Kazasker Mustafa İzzet Efendi, Mehmed Şefik Bey, Sami Efendi, Bakkal Ârif Efendi, Mehmed Nazif Bey, Hatip Ömer Vasfi Efendi, Şeyh Aziz Rıfâî, Hulûsi Efendi, Kâmil Akdik, Mehmed Emin Yazıcı (Neyzen Emin Dede), İsmail Hakkı Altunbezer, Mahmud Bedreddin Yazır, Beşiktaşlı Nuri Efendi, Macid Ayral, Mustafa Halim Özyazıcı, Necmeddin Okyay, Kemal Batanay ve Hamit Aytaç dâhil oluyor.

RİKKAT KUNT’TAN FARUK TAŞKALE’YE…

Türk hat sanatının en mühim simalarının eserlerinin bezemelerinde Muhsin Demironat, Fatma Rikkat Kunt ve Dündar Tahsin Aykutalp’in imzaları bulunurken, isimlerini andığımız müstesna kabiliyetlerin eliyle eskilerin, “kâbili irşâd olan üstad olur üstaddan” fehvasınca üstad olmuş günümüzün önde gelen tezhip sanatkârlarından  Prof. Dr. Faruk Taşkale’nin, Prof. Dr. Münevver Üçer’in ve onların yolundan giden Betül Gündüz’ün, Atilla Yusuf Turgut’un,  Dr. Hatice Aksu’nun, Emel Türkmen’in, Şeyma Okur’un ve merhume Meral Ilgaz’ın imzaları yer alıyor.

M. BEDREDDİN YAZIR: GÜZEL YAZMAK BAŞKA, ANLADIĞINI SÖZ VE YAZIYLA ANLATMAK BAŞKADIR.

Osmanlı Cihan Devleti ile günümüz Türkiyesi arasında hüsn-i hat sanatında köprü vazifesi gören mümtaz şahsiyetlerden hattat Mahmud Bedreddin Yazır, Kalem Güzeli nâm eserinde yazı sanatını, tarihinden malzeme bilgisine; nazariyatından âlâ keyfiyette tatbikine kadar kendi hüsn-i hat tecrübeleri ışığında sanat sevdalılarının irfanına arz ederken, “güzel yazı yazmak başka, onun zevkini duymak başka, bunu anlamak başka, anladığını yazı ve söz ile anlatmak da başkadır” cümlesini kuruyor. Güzel yazıyı yazan, zevkini duyan, anlayan, anladıklarını yazı ve söz ile aktaran Mahmud Bedreddin Yazır’a ve ebediyet yurduna sırlanmış tüm kalem erbabına rahmet niyaz ediyoruz.

HER BİRİ DİĞERİNDEN ÂLÂ KEYFİYETİ HÂİZ ESERLER…

Medeniyetimizin Kalem Güzelleri sergisini Dr. Hüseyin Gündüz’ün, Prof. Dr. Faruk Taşkale’nin, tezhip sanatçısı Betül Gündüz’ün, mimar İbrahim Hakkı Yiğit’in, iş adamı İsmail Nurani İnci’nin,  tezhip sanatçısı Recep Cengiz’in ve koleksiyoner Abdurrahman Kılıç’ın yıllar içerisinde özenle oluşturdukları hüsn-i hat, tezhip ve yazılı ebru koleksiyonlarından her biri diğerinden âlâ keyfiyeti hâiz eserler meydana getiriyor.

ALİ ÜLKER: SERGİDE HATTATLARIMIZIN 367 YILLIK YAZI YOLCULUĞUNU İZLEMEK MÜMKÜN.

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ülker’ın sergi özelindeki değerlendirmeleri şu cümlelerle şekilleniyor. “Her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz İslâm eserleri sergileri kapsamında Ramazan ayını bu defa Medeniyetimizin Kalem Güzelleri sergisiyle karşıladık. Medeniyetimizin Kalem Güzelleri sergisi hattat-müellif Mahmud Bedreddin Yazır’ın, geleneksel sanatlarımız alanında son iki asrın en mühim eserlerinden biri olan “Medeniyet Âleminde Yazı ve İslâm Medeniyetinde Kalem Güzeli” isimli kitabından ilhamla hazırlandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından üçüncü basımı gerçekleştirilen başucu niteliğindeki bu güzide eser, muhteviyatıyla yakın dönem hat sanatının en önemli kaynaklarından birini oluşturuyor.

Sergimiz, bu önemli kitapta yer alan 17 ilâ 20’inci yüzyılın en mühim yazı simalarının, her biri diğerinden kıymetli yazılarıyla yani kalem güzelleriyle taçlanıyor. Medeniyetimizin Kalem Güzelleri’nde Türk hat sanatının Osmanlı’dan Cumhuriyet dönemine; Hattat Hasan Üsküdârî’den Hattat Hamit Aytaç’a kadar dört asırda 367 yıllık yazı yolculuğunu izlemek mümkün. Bununla birlikte tezhip ve ebru sanatlarının nadide örnekleri sanatseverlere adeta görsel bir şölen yaşatıyor. Büyük bir incelikle meydana getirilen hat ve tezhip eserlerinin icrâsında kullanılan malzemeler de bu sergide ziyaret edilebilecek.”

MEDENİYETİMİZİN KALEM GÜZELLERİ 5 NİSAN 2024 TARİHİNE KADAR ZİYARET EDİLEBİLİR.

Ramazan-ı Şerif ayı boyunca bir sığınma sahnesi mahiyetinde, içinde kelâm-ı ilâhinin, murâd-ı Rabbânî’nin en güzel sûrete bürünmüş müşahhas örnekleri bulunan Medeniyetimizin Kalem Güzelleri sergisinin insanlığın zevk ve idrakine varmaya, iyiliğe, güzelliğe ve dahi esenlik yurduna kapılar aralamasını temenni ediyoruz.

Sanat Danışmanımız İbrahim Ethem Gören’in küratörlüğünü üstlendiği Medeniyetimizin Kalem Güzelleri sergisi müşfikâne nazarlar için 5 Nisan 2024 tarihine kadar Çamlıca’da ziyaretçilerini bekliyor.

21.03.2024-Yazı No: 395

 

{name}
{content}
+
-
{name}
{content}
+
-

İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

SİZİ ARAMAMIZI İSTER MİSİNİZ?

 • ADINIZ
 • SOYADINIZ
 • TELEFON NUMARANIZ
 • E-POSTA ADRESİNİZ
 • AÇIKLAMA
 • Kişisel Verilerle İlgili Aydınlatma Metni ’ni okudum, başvuru kapsamında kişisel verilerimin işlenmesine onayım vardır.

İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

BİZ SİZİ ARAYALIM

 • ADINIZ
 • SOYADINIZ
 • TELEFON NUMARANIZ
 • E-POSTA ADRESİNİZ
 • AÇIKLAMA
 • Kişisel Verilerle İlgili Aydınlatma Metni ’ni okudum, başvuru kapsamında kişisel verilerimin işlenmesine onayım vardır.