SIKÇA SORULAN SORULAR

Kuveyt Türk Özel Bankacılık hizmet ve ürünlerinden nasıl faydalanabilirim?

Özel Bankacılık hizmet ve ürünlerinden yararlanmak için Kuveyt Türk Katılım Bankası müşterisi olmanın yanı sıra hesaplarınızda toplam olarak 4 milyon TL bakiye (TL, döviz, kıymetli maden, sukuk, yatırım fonu ve hisse senedi) bulunması gerekmektedir.

Özel Bankacılık ve diğer bankacılık hizmetleri arasındaki temel farklar nelerdir?

Özel Bankacılık hizmetlerimiz, müşterilerimizin ihtiyaç duyabileceği tüm ayrıcalıklardan faydalanmalarına imkân sunmaktadır. TL, döviz veya kıymetli maden cinsinden açılmış katılım hesaplarınızda daha iyi kâr payı oranlarına sahip olabilirsiniz.
Amacımız müşterilerimize kendilerini özel ve ayrıcalıklı hissetmeleri için sunulabilecek tüm hizmet ve ürünleri sunmaktır. Eğitimden sanata, fıkhi konulardan gayrimenkul yatırımına kadar farklı konularda danışmanlık hizmetleri alabileceğiniz gibi dünyadaki birçok havalimanında lounge hizmeti ve havaalanı transferinden yurt dışı restoran harcamalarında indirimlere kadar çeşitli avantajlara kart hizmetleri kapsamında sahip olabilirsiniz.

Özel Bankacılık kredi kartı veya Özel Bankacılık debit kart almak için ne yapmalıyım?

Size en yakın şubemize giderek başvuru yaptıktan sonra Özel Bankacılık kredi kartınız veya Özel Bankacılık debit kartınız basılıp ilgili şubeye veya adresinize gönderilir.

Özel Bankacılık hizmetini en yakın nereden alabilirim?

Tüm şubelerimiz size hizmet vermek için çalışmaktadır. Buna ilave olarak Türkiye genelinde; Aksaray Metro Şubesi, Esenyurt E-5 Şubesi, Mall Of İstanbul Şubesi, Osmanbey Şubesi, Altunizade Şubesi, Sirkeci Şubesi, Bahçeşehir Şubesi, Başakşehir Bulvar Şubesi, Balgat Şubesi, Nilüfer Şubesi, Konya Şubesi, Gaziantep Şubesi, Mezitli Şubesi olmak üzere 13 şubemizdeki Özel Bankacılık temsilcilerimiz ve İstanbul Özel Bankacılık Şubemiz size hizmet vermeye hazırdır.

Müşteri mevduat yatırmak yerine ilgili bankalarca ihraç edilmiş USD veya TL kira sertifikası / Sukuk alımı ile vatandaşlığa başvuru yapabilir mi?

Özel sektörün ihraç etmiş olduğu Sukuk/kira sertifikaları ile vatandaşlık başvurusu kabul edilmemektedir. 

Mevduat yatırma yoluyla istisnai vatandaşlık başvurusunda bulunan yabancıların izlemesi gereken süreçler nelerdir?

Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik (Yönetmelik) kapsamında belirlenen tutar (500.000 USD tutarında Türk Lirası mevduat/katılım fonu), yabancı kişi tarafından Türkiye'de kurulu banka/bankalara yatırılacaktır. Yabancı kişi veya bu işlemleri yürütebileceğine ilişkin vekâletnamesinde özel yetki bulunan vekili, talep ve beyanını içeren dilekçe/beyannameyle birlikte mevduat ya da katılım fonunu yatırmış olduğu bankaya tespitin yapılmasını talep edebilir. Yönetmelikte belirtilen şartları taşıyan başvurulara ilişkin BDDK’nın tespiti Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne ve Göç idaresi Genel Müdürlüğüne yazı ile bildirilir ve kişiye bilgi verilmesini teminen söz konusu yazı örneği ilgili bankaya gönderilir.

Tutarın mutlaka Türk Lirası olması mı gereklidir?

Evet, Yönetmelikte aranan 500.000 Amerikan Dolar karşılık gelmek üzere Türk Lirası, (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından belirlenen konvertibl dövizler, kıymetli maden) yatırılabilir.  500.000 Amerikan Doları karşılığı olması yeterlidir.

Bankaya yatırmış olduğum tutarın faiz, kar payı ve benzeri getirilerinden faydalanabilir miyim?

Evet, ilgili banka ile aranızda akdedilen sözleşme ve açılan hesap türüne göre tutar 500.000 Amerikan Dolarının altına inmediği sürece her türlü getirisinden serbestçe faydalanabilirsiniz.

Yönetmelik öncesi Türkiye'de faaliyet gösteren bir bankada bulunan mevduatımı vatandaşlık başvurusuna esas olarak kullanabilir miyim, önceki döneme ait süreyi vatandaşlık başvurusuna dahil edebilir miyim?

Yönetmelik öncesi ve sonrasında Türkiye'de faaliyet gösteren bir bankada bulunan mevduat ya da katılım fonunun vatandaşlık başvurusuna esas olmak üzere kullanımı mümkündür. Ancak başvuru öncesi sürenin vatandaşlık başvurusuna esas kabul edilmesi mümkün değildir. Nitekim Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik, vatandaşlık sürecinin başlatılabilmesi için BDDK tespitini ve bu tespitin İçişleri Bakanlığına bildirimini esas almakta ve anılan Yönetmelikte aranan 3 yıllık süre, tespitin yapıldığı tarihten itibaren başlamaktadır.

Eşimle adımıza açılmış olan müşterek hesap üzerine bloke beyanım ile vatandaşlık başvurusunda bulunabilir miyim?

Türkiye'de faaliyet gösteren bir bankada müşterek olarak açılmış olan hesaplarda başvuran kişi haricindeki hesap ortağının hesabın 3 yıl süre ile bankadan çekilmeyeceğine, eksilmeyeceğine ilişkin açık muvafakatinin olması halinde müşterek hesap üzerinden vatandaşlık başvurusunda bulunulması mümkündür.

Mevduatın tek bir hesapta mı açılması gerekir yoksa farklı hesaplar üzerinden toplam miktarı yatırabilir miyim?

Yönetmelikte aranan tutarı sağlamak ve vatandaşlık başvurusuna esas olmak üzere bloke beyanında bulunmak kaydıyla farklı hesaplar üzerinden toplam tutar yatırılabilir.

Vatandaşlık işlemlerini takibe özel yetkili vekilim şahsen başvurmak suretiyle adıma hesap açtırarak vatandaşlık başvurusunda bulunabilir mi?

Özel yetkili vekil, mevzuata uygun bilgi ve belgeler ile bankalar nezdinde hesap açtırılması, hesabın tespitine ilişkin işlemlerin yürütülmesi, gerekli belgelerin imzalanması gibi hususlarda yetkilidir.

Bankaya yatırılan döviz cinsi süreç içerisinde değiştirilmesi mümkün müdür?

Vatandaşlık Yönetmeliğinin ilgili hükmüne göre tutarın 500.000 Amerikan Dolar karşılığı Türk Lirası olması gerekmekte olup süreç içerisinde döviz cinsi değiştirilememektedir.

Amerikan Doları haricinde Türk Lirası veya konvertibl başka bir döviz kuruyla hesap açtırmam halinde mevduatım 3 yıl boyunca hesabın açılış tarihindeki Amerikan Doları değerinden mi takip edilecek yoksa 3 yıl boyunca kur değişikliklerine göre mi takibi gerekecek?

Bankalara Amerikan Doları haricinde bir para biriminin yatırılması halinde, hesabın açıldığı tarihteki Amerikan Doları karşılığı tespit edilecek ve tutarın 3 yıl boyunca tespit edilen aynı tutar olarak bankalarda kalması beklenecektir. Örneğin, 06.12.2018 tarihi itibariyle 1 Amerikan Doları 5,30 TL iken 500.000 Amerikan Dolarının karşılığı olan 2.650.000 TL olarak açılan hesabın 3 yıl boyunca 2.650.000 TL’nin altına düşmemesi gerekecek; süreçte oluşabilecek döviz kuru farklılıkları dikkate alınmayacaktır.

Şubeye gitmeden internet bankacılığı ve mobil bankacılık ile hangi hizmetlerinize ulaşabilirim?

Müşterimiz olduktan sonra internet şube ve mobil şube üzerinden yapılabilecek; havale, PÖS, hesap hareketleri izleme, hesap açma-kapama, yatırım fonu alıp-satma, kira sertifikası alıp-satma, döviz ve kıymetli maden alıp-satma, fatura ödeme, kredi kartı işlemleri, yatırım işlemleri vb. tüm işlemleri yapabilirsiniz.

Yurt dışında (şube veya temsilcilik olmayan bir şehirde) kaldığım sürece bir işlem yapmam gerektiğinde nasıl bir yol izleyebilirim?

Kuveyt Türk Katılım Bankası müşterisi olduğunuz sürece yurt dışı veya yurt içi fark etmeksizin internet şubeden ve mobil şubeden hizmet alabilirsiniz. İstisnai olarak bazı ülkelerde güvenlik sebepli mobil ve internet şubeye erişim sınırlaması vardır. Detaylı bilgi için çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

{name}
{content}
+
-
{name}
{content}
+
-

İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

SİZİ ARAMAMIZI İSTER MİSİNİZ?

 • ADINIZ
 • SOYADINIZ
 • TELEFON NUMARANIZ
 • E-POSTA ADRESİNİZ
 • AÇIKLAMA
 • Kişisel Verilerle İlgili Aydınlatma Metni ’ni okudum, başvuru kapsamında kişisel verilerimin işlenmesine onayım vardır.
{name}
{content}
+
-
{name}
{content}
+
-

İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

SİZİ ARAMAMIZI İSTER MİSİNİZ?

 • ADINIZ
 • SOYADINIZ
 • TELEFON NUMARANIZ
 • E-POSTA ADRESİNİZ
 • AÇIKLAMA
 • Kişisel Verilerle İlgili Aydınlatma Metni ’ni okudum, başvuru kapsamında kişisel verilerimin işlenmesine onayım vardır.

İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

BİZ SİZİ ARAYALIM

 • ADINIZ
 • SOYADINIZ
 • TELEFON NUMARANIZ
 • E-POSTA ADRESİNİZ
 • AÇIKLAMA
 • Kişisel Verilerle İlgili Aydınlatma Metni ’ni okudum, başvuru kapsamında kişisel verilerimin işlenmesine onayım vardır.